位置:DS2E-ML2-DC24V > DS2E-ML2-DC24V详情
DS2E-ML2-DC24V中文资料
厂家型号
DS2E-ML2-DC24V
文件大小
333.44Kbytes
页面数量
7
功能描述
HIGHLY SENSITIVE 1500 V FCC SURGE BREAKDOWN VOLTAGE MINIATURE RELAY
低信号继电器 - PCB 2A 24VDC DPDT 2 COIL LATCHING PCB
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
PANASONIC
DS2E-ML2-DC24V数据手册规格书PDF详情
FEATURES
1. Breakthrough height of 9.8 mm .386
inch beats the 10 mm .394 inch limit
1c, 2c, and 4c all have the same height
(9.8 mm .386 inch). The width of the relay
is also the same (9.9 mm .390 inch).
Since the only size variable is the length,
the shared form makes mounting on
printed printing wiring boards easy.
2. Suitable for use in difficult
environments
Epoxy resin seals the parts and cut off
the external atmosphere, thus enabling
use in difficult environments.
3. Can be used with automatic solder
and automatic wash systems
Automatic soldering and automatic
washing can be carried out once the
parts are mounted on PC boards.
4. Gold-clad twin contacts ensure high
reliability
Highly stable gold cladding on the
contacts ensures that contact resistance
changes little over time. Furthermore, the
use of twin contacts, a configuration that
performs with superior contact reliability,
ensures extremely low contact failure
rates even under low level loads.
5. Polarized magnetic circuits realize
resistance to shock and vibration
High-performance polarized magnetic
circuits that utilize the energy of
permanent magnets have made it
possible to create relays with strong
6. DIL terminal array enables use of IC
sockets
7. Widening scope of application with
multicontact latching
In addition to single side stable types, you
can take advantage of the memory of
functions of convenient 1 coil or 2 coil
latching relays.
DS2E-ML2-DC24V产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    DS2E-ML2-DC24V
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    NEC
  • 触点形式
    2 Form C(DPDT-BM)
  • 线圈电压
    5 V
  • 最大开关电流
    1 A
  • 线圈电流
    1 A
  • 线圈类型
    Non-Latching
  • 功耗
    140 mW