PTVA047002EV-V1-R250 | Thermally-Enhanced High Power RF LDMOS FET 700 W, 50 V, 470 – 806 MHz Description The PTVA047002EV LDMOS FET is designed for use in power amplifier applications in the 470 MHz to 806 MHz frequency band. Features include high gain and thermally-enhanced package with bolt-down flange. Manufactured with Wolfspeed's advanced LDMOS process, this device provides exce | WOLFSPEED |