位置:NCP1013AP065G > NCP1013AP065G详情
NCP1013AP065G中文资料
厂家型号
NCP1013AP065G
文件大小
501.01Kbytes
页面数量
25
功能描述
Self-Supplied Monolithic Switcher for Low Standby- Power Offline SMPS
电流型 PWM 控制器 Low Standby Power Monolithic Switcher
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ONSEMI
NCP1013AP065G数据手册规格书PDF详情
The NCP101X series integrates a fixed−frequency current−mode
controller and a 700 V MOSFET. Housed in a PDIP−7 or SOT−223
package, the NCP101X offers everything needed to build a rugged and
low−cost power supply, including soft−start, frequency jittering,
short−circuit protection, skip−cycle, a maximum peak current setpoint
and a Dynamic Self−Supply (no need for an auxiliary winding).
Unlike other monolithic solutions, the NCP101X is quiet by nature:
during nominal load operation, the part switches at one of the available
frequencies (65 − 100 − 130 kHz). When the current setpoint falls
below a given value, e.g. the output power demand diminishes, the IC
automatically enters the so−called skip−cycle mode and provides
excellent efficiency at light loads. Because this occurs at typically 1/4
of the maximum peak value, no acoustic noise takes place. As a result,
standby power is reduced to the minimum without acoustic noise
generation.
Short−circuit detection takes place when the feedback signal fades
away, e.g. in true short−circuit conditions or in broken Optocoupler
cases. External disabling is easily done either simply by pulling the
feedback pin down or latching it to ground through an inexpensive
SCR for complete latched−off. Finally soft−start and frequency
jittering further ease the designer task to quickly develop low−cost and
robust offline power supplies.
For improved standby performance, the connection of an auxiliary
winding stops the DSS operation and helps to consume less than
100 mW at high line. In this mode, a built−in latched overvoltage
protection prevents from lethal voltage runaways in case the
Optocoupler would brake. These devices are available in economical
8−pin dual−in−line and 4−pin SOT−223 packages.
Features
• Built−in 700 V MOSFET with Typical RDSon of 11
and 22
• Large Creepage Distance Between High−Voltage Pins
• Current−Mode Fixed Frequency Operation:
65 kHz – 100 kHz − 130 kHz
• Skip−Cycle Operation at Low Peak Currents Only:
No Acoustic Noise!
• Dynamic Self−Supply, No Need for an Auxiliary
Winding
• Internal 1.0 ms Soft−Start
• Latched Overvoltage Protection with Auxiliary
Winding Operation
• Frequency Jittering for Better EMI Signature
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit
Protection
• Below 100 mW Standby Power if Auxiliary Winding
is Used
• Internal Temperature Shutdown
• Direct Optocoupler Connection
• SPICE Models Available for TRANsient Analysis
• These are Pb−Free and Halide−Free Devices
Typical Applications
• Low Power AC/DC Adapters for Chargers
• Auxiliary Power Supplies (USB, Appliances,TVs, etc.)
NCP1013AP065G产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    NCP1013AP065G
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 开关频率
    27 KHz
  • 工作电源电压
    6 V to 15 V
  • 工作电源电流
    1.5 mA
  • 输出端数量
    1
  • 最大工作温度
    + 105 C
  • 安装风格
    SMD/SMT
  • 封装/箱体
    TSSOP-14
更新时间:2026-5-13 16:48:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ONSEMICONDUCTOR
24+
DIP-8
6800
100%原装进口现货,欢迎来电咨询