位置:PS32K244BVT0V > PS32K244BVT0V详情
PS32K244BVT0V中文资料
厂家型号
PS32K244BVT0V
恩XP
PS32K244BVT0V数据手册规格书PDF详情
Key Features
• Operating characteristics
– Voltage range: 2.7 V to 5.5 V
– Ambient temperature range: -40 °C to 105 °C for HSRUN mode, -40 °C to 125 °C for RUN mode
• Arm™ Cortex-M4F/M0+ core, 32-bit CPU
– Supports up to 112 MHz frequency (HSRUN mode) with 1.25 Dhrystone MIPS per MHz
• Clock interfaces
– 4 - 40 MHz fast external oscillator (SOSC) with up to 50 MHz DC external square input clock in external clock mode
– 48 MHz Fast Internal RC oscillator (FIRC)
– 8 MHz Slow Internal RC oscillator (SIRC)
– 128 kHz Low Power Oscillator (LPO)
– Up to 112 MHz (HSRUN) System Phased Lock Loop (SPLL)
– Up to 20 MHz TCLK and 25 MHz SWD_CLK
– 32 kHz Real Time Counter external clock (RTC_CLKIN)
• Power management
– Low-power Arm Cortex-M4F/M0+ core with excellent energy efficiency
– Power Management Controller (PMC) with multiple power modes: HSRUN, RUN, STOP, VLPR, and VLPS. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 Mhz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
– 64 KB FlexNVM for data flash memory with ECC and EEPROM emulation. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
• Safety and Security
– Cryptographic Services Engine (CSEc) implements a comprehensive set of cryptographic functions as described in the SHE (Secure Hardware Extension) Functional Specification. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
29
100%全新原装 亚太地区XILINX、FREESCALE-NXP AD专业