位置:PCA9545ABS > PCA9545ABS详情
PCA9545ABS中文资料
厂家型号
PCA9545ABS
丝印代码
9545A
封装外壳
HVQFN20
文件大小
455.33Kbytes
页面数量
33
功能描述
4-channel I2C-bus switch with interrupt logic and reset
多路器开关 IC I2C SWITCH 4CH
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
恩XP
PCA9545ABS数据手册规格书PDF详情
General description
The PCA9545A is a quad bidirectional translating switch controlled via the I2C-bus. The
SCL/SDA upstream pair fans out to four downstream pairs, or channels. Any individual
SCx/SDx channel or combination of channels can be selected, determined by the
contents of the programmable control register. Four interrupt inputs, INT0 to INT3, one
for each of the downstream pairs, are provided. One interrupt output, INT, acts as an
AND of the four interrupt inputs.
An active LOW reset input allows the PCA9545A to recover from a situation where one
of the downstream I2C-buses is stuck in a LOW state. Pulling the RESET pin LOW resets
the I2C-bus state machine and causes all the channels to be deselected as does the
internal power-on reset function.
The pass gates of the switches are constructed such that the VDD pin can be used to limit
the maximum high voltage which is passed by the PCA9545A. This allows the use of
different bus voltages on each pair, so that 1.8 V or 2.5 V or 3.3 V parts can communicate
with 5 V parts without any additional protection. External pull-up resistors pull the bus up
to the desired voltage level for each channel. All I/O pins are 5 V tolerant.
Features and benefits
• 1-of-4 bidirectional translating switches
• I2C-bus interface logic; compatible with SMBus standards
• Four active LOW interrupt inputs
• Active LOW interrupt output
• Active LOW reset input
• Two address pins allowing up to four devices on the I2C-bus
• Channel selection via I2C-bus, in any combination
• Power-up with all switch channels deselected
• Low Ron switches
• Allows voltage level translation between 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V and 5 V buses
• No glitch on power-up
• Supports hot insertion
• Low standby current
• Operating power supply voltage range of 2.3 V to 5.5 V
• 5 V tolerant Inputs
• 0 Hz to 400 kHz clock frequency