位置:FS32K242UFT0V > FS32K242UFT0V详情
FS32K242UFT0V中文资料
厂家型号
FS32K242UFT0V
恩XP
FS32K242UFT0V数据手册规格书PDF详情
Key Features
• Operating characteristics
– Voltage range: 2.7 V to 5.5 V
– Ambient temperature range: -40 °C to 105 °C for HSRUN mode, -40 °C to 125 °C for RUN mode
• Arm™ Cortex-M4F/M0+ core, 32-bit CPU
– Supports up to 112 MHz frequency (HSRUN mode) with 1.25 Dhrystone MIPS per MHz
• Clock interfaces
– 4 - 40 MHz fast external oscillator (SOSC) with up to 50 MHz DC external square input clock in external clock mode
– 48 MHz Fast Internal RC oscillator (FIRC)
– 8 MHz Slow Internal RC oscillator (SIRC)
– 128 kHz Low Power Oscillator (LPO)
– Up to 112 MHz (HSRUN) System Phased Lock Loop (SPLL)
– Up to 20 MHz TCLK and 25 MHz SWD_CLK
– 32 kHz Real Time Counter external clock (RTC_CLKIN)
• Power management
– Low-power Arm Cortex-M4F/M0+ core with excellent energy efficiency
– Power Management Controller (PMC) with multiple power modes: HSRUN, RUN, STOP, VLPR, and VLPS. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 Mhz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
– 64 KB FlexNVM for data flash memory with ECC and EEPROM emulation. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
• Safety and Security
– Cryptographic Services Engine (CSEc) implements a comprehensive set of cryptographic functions as described in the SHE (Secure Hardware Extension) Functional Specification. Note: CSEc (Security) or EEPROM writes/erase will trigger error flags in HSRUN mode (112 MHz) because this use case is not allowed to execute simultaneously. The device will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
– 128-bit Unique Identification (ID) number
– Error-Correcting Code (ECC) on flash and SRAM memories
– System Memory Protection Unit (System MPU)
– Cyclic Redundancy Check (CRC) module
– Internal watchdog (WDOG)
– External Watchdog monitor (EWM) module
• Timing and control
– One 16-bit Low Power Timer (LPTMR) with flexible wake up control
– Two Programmable Delay Blocks (PDB) with flexible trigger system
– One 32-bit Low Power Interrupt Timer (LPIT) with 4 channels
– 32-bit Real Time Counter (RTC)
• Package
• 16 channel DMA with up to 63 request sources using DMAMUX
更新时间:2026-5-13 19:17:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
恩XP
21+
BGA
1520
一级代理,专注军工、汽车、医疗、工业、新能源、电力
BGA
正品渠道现货 终端可提供BOM表配单。
25+
原装正品,有挂有货,假一赔十
原厂封装
原装进口公司现货假一赔百
22+
257-LFBGA
原厂渠道,现货配单
23+
原厂原装正品
21+
257-MAPBGA(14x14)
129
100%全新原装 亚太地区XILINX、FREESCALE-NXP AD专业