位置:首页 > IC中文资料 > NZ8F6V2SMX2WT5G
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
NZ8F6V2SMX2WT5G
Zener Diode Voltage Regulator, 250mW, X2DFNW(0402), Wettable Flank, 6.2 V; 2% Tolerance
This series of Zener diodes is packaged in a X2DFNW2 surface\nmount package with an industry standard size of 0402 in. They are\ndesigned to provide voltage regulation protection and are especially\nattractive in situations where space is at a premium. They are well\nsuited for applications such as • Zener Breakdown Voltage Range 2.4 V to 47 V\n• Wide range of Zener Breakdown Voltages\n• Wettable Flank Package for optimal Automated Optical Inspection (AOI)\n• Meets strict automotive solder inspection\n• ±5% and ±2% Tolerances Available;
ONSEMI
安森美半导体
NZ8F6V2SMX2WT5G
丝印代码:CM;Zener Diode Voltage Regulators
文件:134.12 Kbytes Page:6 Pages
ONSEMI
安森美半导体
NZ8F6V2SMX2WT5G
封装/外壳:2-XDFN 包装:卷带(TR) 描述:6.2V ZENER TIGHT TOLERANCE IN X2 分立半导体产品 二极管 - 齐纳 - 单
NZ8F6V2SMX2WT5G产品属性
  • 类型
    描述
  • Pb-free:
    Pb
  • Halide free:
    H
  • Status:
    Active
  • VZ Typ (V):
    6.2
  • P Max (W):
    0.25
  • Package Type:
    XDFNW-2
更新时间:2026-5-13 22:30:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ON
24+
SOD923
80000
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增