位置:首页 > IC中文资料 > NMV1209DC
NMV1209DC价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
NMV1209DC
3kVDC Isolated 1W Single & Dual Output DC-DC Converters
±9V ±55mA, Isolated 1W Dual Output DC-DC Converter 3kVDC, 10.8-13.2V Input;
MURATA
村田
NMV1209DC
东芝
1A ULTRA LOW DROPOUT POSITIVE ADJUSTABLE & FIXED REGULATOR
DESCRIPTION The US1206 family of devices are ultra low dropout 1A regulators using PNP transistor as the pass element. These products are ideal when a single input supply is available only and the dropout voltage is less than 1V, exceeding the minimum dropout characteristics of NPN/PNP hybrid reg
国半
NMV1209DC产品属性
  • Vin(V):
    10.8V to 13.2V
  • Vin(V)typ:
    12V
  • Vout(V):
    9V
  • Vout(V)typ:
    9V
  • LineRegulation(%):
    -1.2% to 1.2%
  • LoadRegulation(%):
    -8.5% to 8.5%
  • Isolation Voltage(V):
    3000V
  • Efficiency(%):
    74%
  • Size(mm)W:
    19.5mm
  • Size(mm)L:
    9.8mm
  • Size(mm)T:
    6.8mm
  • Operatingtemperature(degC):
    -40℃ to 85℃
  • Outputs(#):
    2
  • Iout(A)Max:
    0.055A
  • Product Series Features:
  • Safety Approval:
    UL60950
  • Iout2(A)Max:
    -0.055A
  • Vout2(V):
  • Vout2(V)typ:
  • Brand:
    MPS
更新时间:2026-5-14 14:34:00
DIP
1180
一定原厂进口稳压模块/绝对现货价格优势
25+
全新-电源模块
MURATA/村田电源模块NMV1209DC交期短价格好#即刻询购立享优惠#长期有排单订
25+
N/A
样件支持,可原厂排单订货!
N/A
正规渠道,免费送样。支持账期,BOM一站式配齐
23+
标准封装
电源模块
335
就找我吧!--邀您体验愉快问购元件!
标准封装
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价