位置:首页 > IC中文资料 > NMV1209DAC
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
NMV1209DAC
3kVDC Isolated 1W Single & Dual Output DC-DC Converters
9V 111mA, Isolated 1W Single Output 3kVDC, DC-DC Converter, 10.8-13.2V Input;
MURATA
村田
NMV1209DAC
东芝
1A ULTRA LOW DROPOUT POSITIVE ADJUSTABLE & FIXED REGULATOR
DESCRIPTION The US1206 family of devices are ultra low dropout 1A regulators using PNP transistor as the pass element. These products are ideal when a single input supply is available only and the dropout voltage is less than 1V, exceeding the minimum dropout characteristics of NPN/PNP hybrid reg
国半
NMV1209DAC产品属性
  • Vin(V):
    10.8V to 13.2V
  • Vin(V)typ:
    12V
  • Vout(V):
    9V
  • Vout(V)typ:
    9V
  • LineRegulation(%):
    1.2%
  • LoadRegulation(%):
    8.5%
  • Isolation Voltage(V):
    3000V
  • Efficiency(%):
    74%
  • Size(mm)W:
    19.5mm
  • Size(mm)L:
    9.8mm
  • Size(mm)T:
    6.8mm
  • Operatingtemperature(degC):
    -40℃ to 85℃
  • Outputs(#):
    1
  • Iout(A)Max:
    0.111A
  • Product Series Features:
    MPS
更新时间:2026-5-14 13:31:00
SMD
50000
全新原装正品现货,支持订货
标准封装
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价