位置:SST26VF032BA-104ISLASHMF > SST26VF032BA-104ISLASHMF详情
SST26VF032BA-104ISLASHMF中文资料
厂家型号
SST26VF032BA-104ISLASHMF
文件大小
2894.86Kbytes
页面数量
82
功能描述
2.5V/3.0V 32-Mbit Serial Quad I/O™ (SQI™) Flash Memory
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
SST26VF032BA-104ISLASHMF数据手册规格书PDF详情
Product Description
The Serial Quad I/O™ (SQI™) family of Flash memory
devices features a six-wire, 4-bit I/O interface that allows for
low-power, high-performance operation in a low pin-count
package. SST26VF032B/032BA also support full command-
set compatibility to traditional Serial Peripheral Interface
(SPI) protocol. System designs using SQI Flash
devices occupy less board space and ultimately lower
system costs.
All members of the 26 Series, SQI family are manufactured
with proprietary, high-performance CMOS SuperFlash®
technology. The split-gate cell design and thick-oxide tunneling
injector attain better reliability and manufacturability
compared with alternate approaches.
Features
• Single Voltage Read and Write Operations:
- 2.7V-3.6V or 2.3V-3.6V
• Serial Interface Architecture:
- Nibble-wide multiplexed I/O’s with SPI-like serial
command structure
- Mode 0 and Mode 3
- x1/x2/x4 Serial Peripheral Interface (SPI) Protocol
• High-Speed Clock Frequency:
- 2.7V-3.6V: 104 MHz maximum
- 2.3V-3.6V: 80 MHz maximum
• Burst Modes:
- Continuous linear burst
- 8/16/32/64 Byte linear burst with wrap-around
• Superior Reliability:
- Endurance: 100,000 Cycles (minimum)
- Greater than 100 years Data Retention
• Low-Power Consumption:
- Active Read current: 15 mA (typical @ 104 MHz)
- Standby Current: 15 μA (typical)
• Fast Erase Time:
- Sector/Block Erase: 18 ms (typ), 25 ms
(maximum)
- Chip Erase: 35 ms (typical), 50 ms (maximum)
• Page-Program:
- 256 bytes per page in x1 or x4 mode
• End-of-Write Detection:
- Software polling BUSY bit in STATUS register
• Flexible Erase Capability:
- Uniform 4-Kbyte sectors
- Four 8-KByte top and bottom parameter overlay
blocks
- One 32-Kbyte top and bottom overlay block
- Uniform 64-Kbyte overlay blocks
• Write-Suspend:
- Suspend Program or Erase operation to access
another block/sector
• Software Reset (RST) mode
• Software Write Protection:
- Individual-Block Write Protection with permanent
lock-down capability
- 64-Kbyte blocks, two 32-Kbyte blocks, and
eight 8-Kbyte parameter blocks
- Read Protection on top and bottom 8-Kbyte
parameter blocks
• Security ID:
- One-Time Programmable (OTP) 2-KByte, Secure ID:
- 64-bit unique, factory preprogrammed identifier
- User-programmable area
• Temperature Range:
- Industrial: -40°C to +85°C
- Industrial Plus: -40°C to +105°C
- Extended: -40°C to +125°C
• Automotive AEC-Q100 Grade 1, Grade 2 and
Grade 3
• Packages Available:
- 8-contact WDFN (6 mm x 5 mm)
- 8-lead SOIJ (5.28 mm)
- 24-ball TBGA (6 mm x 8 mm)
• All Devices are RoHS Compliant
更新时间:2026-5-13 14:59:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Microchip
22+
8WDFN (5x6)
9000
原厂渠道,现货配单
23+
8WDFN (5x6)
只做原装现货
25+
DFN-8
就找我吧!--邀您体验愉快问购元件!
25+
电联咨询
公司现货,提供拆样技术支持
24+
原厂原装,价格优势,欢迎洽谈!
24+
WDFN-8-EP(5x6)
存储器 > EEPROM 原装现货
原装正品,现货优势
诚信经营!进口原装!量大价优!
23+
SOIJ-8
公司只做原装正品,假一赔十
SOIJ-8
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价