位置:PIC17LC44-25ISLASHPQ > PIC17LC44-25ISLASHPQ详情
PIC17LC44-25ISLASHPQ中文资料
厂家型号
PIC17LC44-25ISLASHPQ
文件大小
1175.33Kbytes
页面数量
240
功能描述
High-Performance 8-Bit CMOS EPROM/ROM Microcontroller
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
PIC17LC44-25ISLASHPQ数据手册规格书PDF详情
OVERVIEW
• PIC17C42
• PIC17CR42
• PIC17C42A
• PIC17C43
• PIC17CR43
• PIC17C44
Microcontroller Core Features:
• Only 58 single word instructions to learn
• Operating speed:
- DC - 33 MHz clock input
- DC - 121 ns instruction cycle
• Hardware Multiplier (Not available on the PIC17C42)
• Interrupt capability
• 16 levels deep hardware stack
• Direct, indirect and relative addressing modes
• Internal/External program memory execution
• 64K x 16 addressable program memory space
Peripheral Features:
• 33 I/O pins with individual direction control
• High current sink/source for direct LED drive
- RA2 and RA3 are open drain, high voltage (12V), high current (60 mA), I/O
• Two capture inputs and two PWM outputs
- Captures are 16-bit, max resolution 160 ns
- PWM resolution is 1- to 10-bit
• TMR0: 16-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
• TMR1: 8-bit timer/counter
• TMR2: 8-bit timer/counter
• TMR3: 16-bit timer/counter
• Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (USART/SCI)
Special Microcontroller Features:
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
CMOS Technology:
• Low-power, high-speed CMOS EPROM/ROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range (2.5V to 6.0V)
• Commercial and Industrial Temperature Range
• Low-power consumption
- < 5 mA @ 5V, 4 MHz
- 100 µA typical @ 4.5V, 32 kHz
更新时间:2026-5-13 14:59:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Microchip
22+
44PLCC (16.59x16.59)
9000
原厂渠道,现货配单
24+
sopdip
17+
DIPSOP
100%原装正品现货