位置:PIC16LF1519 > PIC16LF1519详情
PIC16LF1519中文资料
厂家型号
PIC16LF1519
文件大小
3069.67Kbytes
页面数量
344
功能描述
28/40/44-Pin Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology
8位微控制器 -MCU 28KB FL 1024B RAM 10 bit1.8-3.6V
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
PIC16LF1519数据手册规格书PDF详情
DEVICE OVERVIEW
Reference Table 1-1 for peripherals available per device.
Devices Included In This Data Sheet:
• PIC16F1519 • PIC16LF1519
High-Performance RISC CPU:
• C Compiler Optimized Architecture
• Only 49 Instructions
• Up to 28 Kbytes Linear Program Memory Addressing
• Up to 1024 Bytes Linear Data Memory Addressing
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz clock input @ 2.5V
- DC – 16 MHz clock input @ 1.8V
- DC – 200 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Flexible Oscillator Structure:
• 16 MHz Internal Oscillator Block:
- Software selectable frequency range from 16 MHz to 31 kHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• External Oscillator Block with:
- Four crystal/resonator modes up to 20 MHz
- Three external clock modes up to 20 MHz
• Fail-Safe Clock Monitor
- Allows for safe shutdown if peripheral clock stops
• Two-Speed Oscillator Start-up
• Oscillator Start-up Timer (OST)
Analog Features:
• Analog-to-Digital Converter (ADC):
- 10-bit resolution
- Up to 28 channels
- Auto acquisition capability
- Conversion available during Sleep
• Voltage Reference module:
- Fixed Voltage Reference (FVR) with 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels
• Temperature Indicator
Extreme Low-Power Management PIC16LF1516/7/8/9 with XLP:
• Sleep mode: 20 nA @ 1.8V, typical
• Watchdog Timer: 300 nA @ 1.8V, typical
• Secondary Oscillator: 600 nA @ 32 kHz
• Operating Current: 30 A/MHz @ 1.8V, typical
Special Microcontroller Features:
• Operating Voltage Range:
- 2.3V-5.5V (PIC16F1516/7/8/9)
- 1.8V-3.6V (PIC16LF1516/7/8/9)
• Self-Programmable under Software Control
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Low-Power Brown-out Reset (LPBOR)
• Extended Watchdog Timer (WDT)
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via two pins
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• Programmable Code Protection
• Low-Power Sleep mode
• 128 Bytes High-Endurance Flash
- 100,000 write Flash endurance (minimum)
Peripheral Highlights:
• Up to 35 I/O Pins and 1 Input-Only Pin:
- High current sink/source 25 mA/25 mA
- Individually programmable weak pull-ups
- Individually programmable interrupt-on-change (IOC) pins
• Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode
- Low-power 32 kHz secondary oscillator driver
• Timer2: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Period Register, Prescaler and Postscaler
• Two Capture/Compare (CCP) modules:
• Master Synchronous Serial Port (MSSP) with SPI and I2CTM with:
- 7-bit address masking
- SMBus/PMBusTM compatibility
• Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART) module:
- RS-232, RS-485 and LIN compatible
- Auto-Baud Detect
- Auto-wake-up on start
PIC16LF1519产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    PIC16LF1519
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Silicon Labs
  • 核心
    8051
  • 处理器系列
    C8051F39x
  • 数据总线宽度
    8 bit
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 程序存储器大小
    16 KB 数据 RAM
  • 大小
    1 KB 片上
  • ADC
    Yes
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V
  • 工作温度范围
    - 40 C to + 105 C
  • 封装/箱体
    QFN-20
  • 安装风格
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-13 19:55:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
MICROCHIP/微芯
25+
QFP-44
MICROCHIP/微芯全新特价PIC16LF1519-I/PT即刻询购立享优惠#长期有货
QFP44
原装进口,免费送样品!
17+
100%原装正品现货