位置:PIC16LC505-20ISLASHJW > PIC16LC505-20ISLASHJW详情
PIC16LC505-20ISLASHJW中文资料
厂家型号
PIC16LC505-20ISLASHJW
文件大小
602.11Kbytes
页面数量
80
功能描述
14-Pin, 8-Bit CMOS Microcontroller
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
PIC16LC505-20ISLASHJW数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
High-Performance RISC CPU:
• Only 33 instructions to learn
• Operating speed:
- DC - 20 MHz clock input
- DC - 200 ns instruction cycle
• Direct, indirect and relative addressing modes for
data and instructions
• 12-bit wide instructions
• 8-bit wide data path
• 2-level deep hardware stack
• Eight special function hardware registers
data and instructions
• All single cycle instructions (200 ns) except for
program branches which are two-cycle
Peripheral Features:
• 11 I/O pins with individual direction control
• 1 input pin
• High current sink/source for direct LED drive
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit
programmable prescaler
Special Microcontroller Features:
• In-Circuit Serial Programming (ICSP™)
• Power-on Reset (POR)
• Device Reset Timer (DRT)
• Watchdog Timer (WDT) with dedicated on-chip
RC oscillator for reliable operation
• Programmable Code Protection
• Internal weak pull-ups on I/O pins
• Wake-up from Sleep on pin change
• Power-saving Sleep mode
• Selectable oscillator options:
- INTRC: Precision internal 4 MHz oscillator
- EXTRC: External low-cost RC oscillator
- XT: Standard crystal/resonator
- HS: High speed crystal/resonator
- LP: Power saving, low frequency crystal
CMOS Technology:
• Low-power, high-speed CMOS EPROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range (2.5V to 5.5V)
• Wide temperature ranges
- Commercial: 0°C to +70°C
- Industrial: -40°C to +85°C
- Extended: -40°C to +125°C
- < 1.0 µA typical standby current @ 5V
• Low power consumption
- < 2.0 mA @ 5V, 4 MHz
- 15 µA typical @ 3.0V, 32 kHz for TMR0
running in SLEEP mode
更新时间:2026-5-13 14:59:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Microchip
22+
14SOIC
9000
原厂渠道,现货配单
24+
sopdip
17+
sopdip
100%原装正品现货