位置:PIC16F1716T-ISLASHSSSQTP > PIC16F1716T-ISLASHSSSQTP详情
PIC16F1716T-ISLASHSSSQTP中文资料
厂家型号
PIC16F1716T-ISLASHSSSQTP
文件大小
10221.54Kbytes
页面数量
471
功能描述
Cost Effective 8-Bit Intelligent Analog Flash Microcontrollers
MICROCHIP
PIC16F1716T-ISLASHSSSQTP数据手册规格书PDF详情
Description:
Core Features:
• C Compiler Optimized RISC Architecture
• Only 49 Instructions
• Operating Speed:
- 0-32 MHz clock input
- 125 ns minimum instruction cycle
• Interrupt Capability
• 16-Level Deep Hardware Stack
• Up to Four 8-bit Timers
• One 16-bit Timer
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Low-Power Brown-out Reset (LPBOR)
• Programmable Watchdog Timer (WDT) up to
256s
• Programmable Code Protection
Memory:
• Up to 8 Kwords Flash Program Memory
• Up to 1024 Bytes Data SRAM Memory
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
• High-Endurance Flash Data Memory (HEF)
- 128 bytes if nonvolatile data storage
- 100k erase/write cycles
Operating Characteristics:
• Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC16LF1713/6)
- 2.3V to 5.5V (PIC16F1713/6)
• Temperature Range:
- Industrial: -40°C to 85°C
- Extended: -40°C to 125°C
eXtreme Low-Power (XLP) Features:
• Sleep mode: 50 nA @ 1.8V, typical
• Watchdog Timer: 500 nA @ 1.8V, typical
• Secondary Oscillator: 500 nA @ 32 kHz
• Operating Current:
- 8 uA @ 32 kHz, 1.8V, typical
- 32 uA/MHz @ 1.8V, typical
Digital Peripherals:
• Configurable Logic Cell (CLC):
- Integrated combinational and sequential logic
• Complementary Output Generator (COG):
- Rising/falling edge dead-band control/
blanking
• Numerically Controlled Oscillator (NCO):
- Generates true linear frequency control and
increased frequency resolution
- Input Clock: 0Hz < FNCO < 32 MHz
- Resolution: FNCO/220
• Capture/Compare/PWM (CCP) module
• PWM: Two 10-bit Pulse-Width Modulators
• Serial Communications:
- SPI, I2C, RS-232, RS-485, LIN compatible
- Auto-Baud Detect, auto-wake-up on start
• Up to 35 I/O Pins and One Input Pin:
- Individually programmable pull-ups
- Slew rate control
- Interrupt-on-change with edge-select
• Peripheral Pin Select (PPS):
- Enables pin mapping of digital I/O
Intelligent Analog Peripherals:
• Operational Amplifiers:
- Two configurable rail-to-rail op amps
- Selectable internal and external channels
- 2 MHz gain bandwidth product
• High-Speed Comparators:
- Up to two comparators
- 50 ns response time
- Rail-to-rail inputs
• 10-Bit Analog-to-Digital Converter (ADC):
- Up to 28 external channels
- Conversion available during Sleep
- Temperature indicator
• Zero-Cross Detector (ZCD):
- Detect when AC signal on pin crosses ground
• 8-Bit Digital-to-Analog Converter (DAC):
- Output available externally
- Internal connections to comparators, op
amps, Fixed Voltage Reference (FVR) and ADC
• Internal Voltage Reference module
Clocking Structure:
• 16 MHz Internal Oscillator Block:
- ±1% at calibration
- Selectable frequency range from 0 to 32 MHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• External Oscillator Block with:
- Three crystal/resonator modes up to 20 MHz
- Two external clock modes up to 20 MHz