位置:PIC16F1513T-E-MV > PIC16F1513T-E-MV详情
PIC16F1513T-E-MV中文资料
厂家型号
PIC16F1513T-E-MV
文件大小
6126.89Kbytes
页面数量
348
功能描述
28-Pin Flash Microcontrollers with XLP Technology
MICROCHIP
PIC16F1513T-E-MV数据手册规格书PDF详情
High-Performance RISC CPU:
• C Compiler Optimized Architecture
• Only 49 Instructions
• Up to 7 Kbytes Linear Program Memory
Addressing
• Up to 256 Bytes Linear Data Memory Addressing
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz clock input @ 2.5V
- DC – 16 MHz clock input @ 1.8V
- DC – 200 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context
Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional
Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Flexible Oscillator Structure:
• 16 MHz Internal Oscillator Block:
- Factory calibrated to ± 1, typical
- Software selectable frequency range from
16 MHz to 31 kHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• External Oscillator Block with:
- Four crystal/resonator modes up to 20 MHz
- Three external clock modes up to 20 MHz
• Fail-Safe Clock Monitor:
- Allows for safe shutdown if peripheral clock
stops
• Two-Speed Oscillator Start-up
• Oscillator Start-up Timer (OST)
Analog Features:
• Analog-to-Digital Converter (ADC):
- 10-bit resolution
- Up to 17 channels
- Special Event Triggers
- Conversion available during Sleep
• Hardware Capacitive Voltage Divider (CVD)
- Double sample conversions
- Two result registers
- Inverted acquisition
- 7-bit pre-charge timer
- 7-bit acquisition timer
- Two guard ring output drives
- Adjustable sample and hold capacitor array
• Voltage Reference module:
- Fixed Voltage Reference (FVR) with 1.024V,
2.048V and 4.096V output levels
• Integrated Temperature Indicator
Extreme Low-Power Management PIC16LF1512/3 with XLP:
• Sleep mode: 20 nA @ 1.8V, typical
• Watchdog Timer: 300 nA @ 1.8V, typical
• Secondary Oscillator: 600 nA @ 32 kHz, 1.8V,
typical
• Operating Current: 30 A/MHz @ 1.8V, typical
Special Microcontroller Features:
• Operating Voltage Range:
- 2.3V-5.5V (PIC16F1512/3)
- 1.8V-3.6V (PIC16LF1512/3)
• Self-Programmable under Software Control
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Programmable Low-Power Brown-out Reset
(LPBOR)
• Extended Watchdog Timer (WDT)
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via
Two Pins
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• Programmable Code Protection
• Low-Power Sleep mode
• 128 Bytes High-Endurance Flash:
- 100,000 write Flash endurance (minimum)
Peripheral Highlights:
• Up to 25 I/O Pins (1 input-only pin):
- High current sink/source 25 mA/25 mA
- Individually programmable weak pull-ups
- Individually programmable interrupt-on-change
(IOC) pins
• Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode
- Low-power 32 kHz secondary oscillator driver