位置:PIC16F1454-ISTQTP > PIC16F1454-ISTQTP详情
PIC16F1454-ISTQTP中文资料
厂家型号
PIC16F1454-ISTQTP
文件大小
7681.06Kbytes
页面数量
418
功能描述
14/20-Pin Flash, 8-Bit USB Microcontrollers with XLP Technology
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
PIC16F1454-ISTQTP数据手册规格书PDF详情
DEVICE OVERVIEW
Reference Table 1-1 for peripherals available per device.
High-Performance RISC CPU:
• C Compiler Optimized Architecture
• Only 49 Instructions
• 14 Kbytes Linear Program Memory Addressing
• 1024 Bytes Linear Data Memory Addressing
• Operating Speed:
- DC – 48 MHz clock input
- DC – 83 ns instruction cycle
- Selectable 3x or 4x PLL for specific frequencies
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs) capable of accessing both data or program memory
- FSRs can read program and data memory
Special Microcontroller Features:
• Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC16LF145X)
- 2.3V to 5.5V (PIC16F145X)
• Self-Programmable under Software Control
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Programmable Brown-Out Reset (BOR)
• Low-Power BOR (LPBOR)
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 1 ms to 256s
• Programmable Code Protection
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• Power-Saving Sleep mode:
Universal Serial Bus (USB) Features:
• Self-Tuning from USB Host (eliminates need for external crystal)
• USB V2.0 Compliant SIE
• Low Speed (1.5 Mb/s) and Full Speed (12 Mb/s)
• Supports Control, Interrupt, Isochronous and Bulk Transfers
• Supports up to Eight Bidirectional Endpoints
• 512-Byte Dual Access RAM for USB
• Interrupt-on-Change (IOC) on D+/D- for USB Host Detection
• Configurable Internal Pull-up Resistors for use with USB
Extreme Low-Power Management PIC16LF145X with XLP:
• Sleep mode: 25 nA @ 1.8V, typical
• Watchdog Timer Current: 290 nA @ 1.8V, typical
• Timer1 Oscillator: 600 nA @ 32 kHz, typical
• Operating Current: 25 A/MHz @ 1.8V, typical
Flexible Oscillator Structure:
• 16 MHz Internal Oscillator Block:
- Factory calibrated to ±0.25, typical
- Software selectable frequency range from 16 MHz to 31 kHz
- Tunable to 0.25 across temperature range
- 48 MHz with 3x PLL
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator