位置:PIC16CR83-10SLASHP > PIC16CR83-10SLASHP详情
PIC16CR83-10SLASHP中文资料
厂家型号
PIC16CR83-10SLASHP
文件大小
1322.39Kbytes
页面数量
124
功能描述
18-pin Flash/EEPROM 8-Bit Microcontrollers
MICROCHIP
PIC16CR83-10SLASHP数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
• PIC16F83
• PIC16F84
• PIC16CR83
• PIC16CR84
High Performance RISC CPU Features:
• Only 35 single word instructions to learn
• All instructions single cycle except for program branches which are two-cycle
• Operating speed: DC - 10 MHz clock input
DC - 400 ns instruction cycle
• 14-bit wide instructions
• 8-bit wide data path
• 15 special function hardware registers
• Eight-level deep hardware stack
• Direct, indirect and relative addressing modes
• Four interrupt sources:
- External RB0/INT pin
- TMR0 timer overflow
- PORTB interrupt on change
- Data EEPROM write complete
• 1000 erase/write cycles Flash program memory
• 10,000,000 erase/write cycles EEPROM data memory
• EEPROM Data Retention > 40 years
Peripheral Features:
• 13 I/O pins with individual direction control
• High current sink/source for direct LED drive
- 25 mA sink max. per pin
- 20 mA source max. per pin
• TMR0: 8-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
Special Microcontroller Features:
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
CMOS Flash/EEPROM Technology:
• Low-power, high-speed technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range:
- Commercial: 2.0V to 6.0V
- Industrial: 2.0V to 6.0V
• Low power consumption:
- < 2 mA typical @ 5V, 4 MHz
- 15 µA typical @ 2V, 32 kHz
更新时间:2026-5-13 11:02:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
MICROCHIP
25+
DIP18
1342
⊙⊙新加坡大量现货库存,深圳常备现货!欢迎查询!⊙
24+
DIP18
26
现货供应
17+
DIPSOP
100%原装正品现货