位置:PIC16CR62-20ISLASHP > PIC16CR62-20ISLASHP详情
PIC16CR62-20ISLASHP中文资料
厂家型号
PIC16CR62-20ISLASHP
文件大小
2717.69Kbytes
页面数量
336
功能描述
8-Bit CMOS Microcontrollers
MICROCHIP
PIC16CR62-20ISLASHP数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The PIC16CXX is a family of low-cost, high-perfor mance, CMOS, fully-static, 8-bit microcontrollers.
PIC16C6X Microcontroller Core Features:
• High performance RISC CPU
• Only 35 single word instructions to learn
• All single cycle instructions except for program branches which are two-cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle
• Interrupt capability
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Programmable code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Low-power, high-speed CMOS EPROM/ROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range: 2.5V to 6.0V
• Commercial, Industrial, and Extended temperature ranges
• Low-power consumption:
•< 2 mA @ 5V, 4 MHz
•15 µA typical @ 3V, 32 kHz
更新时间:2026-5-13 16:00:00
17+
DIPSOP
6200
100%原装正品现货