位置:PIC16C74A-20ESLASHSP > PIC16C74A-20ESLASHSP详情
PIC16C74A-20ESLASHSP中文资料
厂家型号
PIC16C74A-20ESLASHSP
文件大小
2213.33Kbytes
页面数量
288
功能描述
8-Bit CMOS Microcontrollers with A/D Converter
MICROCHIP
PIC16C74A-20ESLASHSP数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
PIC16C7X Microcontroller Core Features:
• High-performance RISC CPU
• Only 35 single word instructions to learn
• All single cycle instructions except for program branches which are two cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle
• Up to 8K x 14 words of Program Memory, up to 368 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
• Interrupt capability
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Programmable code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Low-power, high-speed CMOS EPROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range: 2.5V to 6.0V
• High Sink/Source Current 25/25 mA
• Commercial, Industrial and Extended temperature ranges
• Low-power consumption:
• < 2 mA @ 5V, 4 MHz
• 15 µA typical @ 3V, 32 kHz
• < 1 µA typical standby current
PIC16C7X Peripheral Features:
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• Capture, Compare, PWM module(s)
• 8-bit multichannel analog-to-digital converter
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI™ and I2C
• Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (USART/SCI)
• Parallel Slave Port (PSP) 8-bits wide, with external RD, WR and CS controls
• Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
更新时间:2026-5-13 14:59:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Microchip
22+
44PLCC (16.59x16.59)
9000
原厂渠道,现货配单
24+
sopdip
17+
100%原装正品现货