位置:PIC16C620-20ESLASHSO > PIC16C620-20ESLASHSO详情
PIC16C620-20ESLASHSO中文资料
厂家型号
PIC16C620-20ESLASHSO
文件大小
645.49Kbytes
页面数量
108
功能描述
EPROM-Based 8-Bit CMOS Microcontroller
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
PIC16C620-20ESLASHSO数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The PIC16C62X are 18 and 20 Pin ROM/EPROM-based members of the versatile PICmicro™ family of low-cost, high-performance, CMOS, fully-static, 8-bit microcontrollers.
High Performance RISC CPU:
• Only 35 instructions to learn
• All single-cycle instructions (200 ns), except for program branches which are two-cycle
• Operating speed:
- DC - 20 MHz clock input
- DC - 200 ns instruction cycle
• Interrupt capability
• 16 special function hardware registers
• 8-level deep hardware stack
• Direct, Indirect and Relative addressing modes
Peripheral Features:
• 13 I/O pins with individual direction control
• High current sink/source for direct LED drive
• Analog comparator module with:
- Two analog comparators
- Programmable on-chip voltage reference (VREF) module
- Programmable input multiplexing from device inputs and internal voltage reference
- Comparator outputs can be output signals
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
Special Microcontroller Features:
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Programmable code protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Serial in-circuit programming (via two pins)
• Four user programmable ID locations
CMOS Technology:
• Low-power, high-speed CMOS EPROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range
- PIC16C62X - 2.5V to 6.0V
- PIC16C62XA - 2.5V to 5.5V
- PIC16CR620A - 2.0V to 5.5V
• Commercial, industrial and extended temperature range
• Low power consumption
- < 2.0 mA @ 5.0V, 4.0 MHz
- 15 µA typical @ 3.0V, 32 kHz
更新时间:2026-5-13 14:59:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Microchip
22+
18PDIP
9000
原厂渠道,现货配单
23+
18PDIP
只做原装现货
24+
DIP18
8
现货供应
17+
100%原装正品现货