位置:27LV256-30P > 27LV256-30P详情
27LV256-30P中文资料
厂家型号
27LV256-30P
文件大小
64.849Kbytes
页面数量
12
功能描述
256K (32K x 8) Low-Voltage CMOS EPROM
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
27LV256-30P数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The Microchip Technology Inc. 27LV256 is a low voltage (3.0 volt) CMOS EPROM designed for battery powered applications. The device is organized as a 32K x 8 (32K-Byte) non-volatile memory product. The 27LV256 consumes only 8 mA maximum of active current during a 3.0 volt read operation therefore improving battery performance. This device is designed for very low voltage applications where conventional 5.0 volt only EPROMS can not be used. Accessing individual bytes from an address transition or from power-up (chip enable pin going low) is accomplished in less than 200 ns at 3.0V. This device allows systems designers the ability to use low voltage non-volatile memory with today’s low voltage microprocessors and peripherals in battery powered applications.
FEATURES
• Wide voltage range 3.0V to 5.5V
• High speed performance
- 200 ns access time available at 3.0V
• CMOS Technology for low power consumption
- 8 mA Active current at 3.0V
- 20 mA Active current at 5.5V
- 100 µA Standby current
• Factory programming available
• Auto-insertion-compatible plastic packages
• Auto ID aids automated programming
• Separate chip enable and output enable controls
• High speed “Express” programming algorithm
• Organized 32K x 8: JEDEC standard pinouts
- 28-pin Dual-in-line package
- 32-pin PLCC package
- 28-pin SOIC package
- 28-pin VSOP package
- Tape and reel
• Data Retention > 200 years
• Available for the following temperature ranges:
- Commercial: 0˚C to +70˚C
- Industrial: -40˚C to +85˚C
27LV256-30P产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    27LV256-30P
  • 制造商
    MICROCHIP
  • 制造商全称
    Microchip Technology
  • 功能描述
更新时间:2026-5-13 14:29:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
25+
TSSOP
26200
原装现货,诚信经营!
24+
PLCC-32(11.4x14)
存储器 > 非易失性存储器(ROM)
23+
TSSOP
全新原装正品现货,支持订货
23+
原厂授权代理,海外优势订货渠道。可提供大量库存,详
N/A
一级代理-主营优势-实惠价格-不悔选择
AT
TSSOP20
一级代理 原装正品假一罚十价格优势长期供货
UNIOHM/厚声
24+
大批量供应优势库存热卖
ST
SOP-14
正规渠道,只有原装!
ST
25+
SOP-14
原装,请咨询
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价