位置:0603ZC105KAT2A > 0603ZC105KAT2A详情
0603ZC105KAT2A中文资料
厂家型号
0603ZC105KAT2A
文件大小
3089.35Kbytes
页面数量
39
功能描述
12V, 9A High-Efficiency SuperSwitcher™ II Buck Regulator
多层陶瓷电容器MLCC - SMD/SMT 10volts 1uF 10% X7R
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROCHIP
0603ZC105KAT2A数据手册规格书PDF详情
Features
• HyperLight Load® Efficiency: Up to 80% at 10 mA
• Hyper Speed Control® architecture enables
- High Delta V Operation (VIN = 19V and VOUT
= 0.8V)
- Small Output Capacitance
• Input Voltage Range: 4.5V to 19V
• Output Current Up to 9A
• Up to 95% Efficiency
• Adjustable Output Voltage from 0.8V to 5.5V
• ±1% FB Accuracy
• Any Capacitor™ stable: Zero-to-High ESR
• 600 kHz Switching Frequency
• Power Good (PG) Output
• Foldback Current-Limit and “Hiccup” Mode
Short-Circuit Protection
• Safe Start-Up into Pre-Biased Loads
• –40°C to +125°C Junction Temperature Range
• Available in a 28-lead 5 mm x 6 mm VQFN
Package
Applications
• Servers and Work Stations
• Routers, Switches, and Telecom Equipment
• Base Stations
General Description
The MIC24054 is a constant-frequency, synchronous
DC/DC buck regulator that features adaptive on-time
control architecture. The MIC24054 operates over a
supply range of 4.5V to 19V. It has an internal linear
regulator that provides a regulated 5V to power the
internal control circuitry. The MIC24054 operates at a
constant 600 kHz switching frequency in continuous
conduction mode and can be used to provide up to 9A
of output current. The output voltage is adjustable
down to 0.8V.
Microchip’s HyperLight Load® architecture provides
the same high-efficiency and ultra-fast transient
response as the Hyper Speed Control® architecture
under medium to heavy loads, but also maintains high
efficiency under light load conditions by transitioning to
variable frequency, discontinuous mode operation.
The MIC24054 offers a full suite of protection features
to ensure protection of the IC during fault conditions.
These include undervoltage lockout to ensure proper
operation under power-sag conditions, thermal
shutdown, internal soft-start to reduce the inrush
current, foldback current limit and “hiccup mode”
short-circuit protection. The MIC24054 includes a
power good (PG) output to allow simple sequencing.
The 9A Hyper Speed Control part, MIC24053, is also
available from Microchip.
0603ZC105KAT2A产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    0603ZC105KAT2A
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    American Technical Ceramics(ATC)
  • 电容
    10 pF
  • 容差
    1 %
  • 电压额定值
    250 V