位置:MAX1516ETJ > MAX1516ETJ详情
MAX1516ETJ中文资料
厂家型号
MAX1516ETJ
文件大小
919.44Kbytes
页面数量
26
功能描述
TFT-LCD DC-DC Converters with Operational Amplifiers
LCD 驱动器
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MAXIM
MAX1516ETJ数据手册规格书PDF详情
General Description
Features
♦2.6V to 5.5V Input Supply Range
♦1.2MHz Current-Mode Step-Up Regulator
  Fast Transient Response to Pulsed Load
  High-Accuracy Output Voltage (1.5)
  Built-In 14V, 2.4A, 0.16ΩN-Channel MOSFET
  High Efficiency (90)
♦Linear-Regulator Controllers for VGONand VGOFF
♦High-Performance Operational Amplifiers
  ±150mA Output Short-Circuit Current
  13V/µs Slew Rate
  12MHz, -3dB Bandwidth
  Rail-to-Rail Inputs/Outputs
♦Logic-Controlled, High-Voltage Switch with Adjustable Delay
♦Timer-Delay Fault Latch for All Regulator Outputs
♦Thermal-Overload Protection
♦0.6mA Quiescent Current
Applications
Notebook Computer Displays
LCD Monitor Panels
Automotive Displays
MAX1516ETJ产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    MAX1516ETJ
  • 功能描述
    LCD 驱动器
  • RoHS
  • 制造商
    Maxim Integrated
  • 数位数量
    4.5
  • 片段数量
    30
  • 最大时钟频率
    19 KHz
  • 工作电源电压
    3 V to 3.6 V