位置:首页 > IC中文资料 > MTC0528S12
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
MTC0528S12
DC-DC Converters
The MTC05 is a COTS DC­-DC converter developed specifically for the defense and avionics market. This product has a full military specification while offering the short lead-times and cost benefits of a COTS component.\n\nThe MTC05 uses a forward converter design switching at 450kHz giving excellent • Regulated single outputs 3.3V to 28VDC\n• 10V to 40VDC input range\n• 10V to 50VDC transient input range\n• Baseplate cooled\n• Designed for vetronic & avionic use\n• MIL-STD-461 & DEF-STAN-59-411\n• MIL-STD-1275 & DEF-STAN-61-5\n• -40°C to +100°C operating temperature\n• -55°C operation available;
XPPOWER
MTC0528S12
COTS Component for Defense & Avionics Applications
文件:9.27183 Mbytes Page:36 Pages
XPPOWER
MTC0528S12
封装/外壳:12-DIP 模块,9 引线 包装:托盘 描述:DC DC CONVERTER 12V 5W 电源 - 板安装 直流转换器
MTC0528S12产品属性
  • 类型
    描述
  • InputVoltage:
    10 to 50 VDC
  • OutputVoltage:
    12V
  • OutputCurrent:
    0.42A