位置:V42MLA1206H > V42MLA1206H详情
V42MLA1206H中文资料
厂家型号
V42MLA1206H
文件大小
380.35Kbytes
页面数量
8
功能描述
Varistor Products Surface Mount Multilayer Varistors (MLVs) > MLA Series
压敏电阻 42V 180A 425pF
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
LITTELFUSE
V42MLA1206H数据手册规格书PDF详情
Description
Features
• RoHS compliant
• Leadless 0402, 0603, 0805, 1206 and 1210 chip sizes
• Multilayer ceramic construction technology
• -55°C to +125°C operating temp. range
• Operating voltage range VM(DC) = 5.5V to 120V
• Rated for surge current (8 x 20μs)
• Rated for energy (10 x 1000μs)
• Inherent bi-directional clamping
• Standard low capacitance types available
Applications
• Suppression of inductive switching or other transient events such as EFT and surge voltage at
the circuit board level
• Provides on-board transient voltage protection for ICS and transistors
• Used to help achieve electromagnetic compliance of end products
• Replace larger surface mount TVS Zeners in many applications
V42MLA1206H产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    V42MLA1206H
  • 功能描述
    压敏电阻 42V 180A 425pF
  • RoHS
  • 制造商
    EPCOS
  • 产品
    MLV 电压额定值
  • DC
    22 V 电压额定值
  • AC
    17 V
  • 钳位电压
    50 V
  • 峰值浪涌电流
    30 A
  • 浪涌能量额定值
    75 mJ
  • 电容
    74.2 pF