位置:S6010DS2 > S6010DS2详情
S6010DS2中文资料
厂家型号
S6010DS2
文件大小
205.46Kbytes
页面数量
12
功能描述
Sensitive SCRs
Sensitive SCRs(0.8 A to 10 A)
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
LITTELFUSE
S6010DS2数据手册规格书PDF详情
General Description
The Teccor line of sensitive SCR semiconductors are half-wave unidirectional, gate-controlled rectifiers (SCR-thyristor) which complement Teccors line of power SCRs. This group of packages offers ratings of 0.8 A to 10 A, and 200 V to 600 V with gate sensitivities of 12 µA to 500 µA. For gate currents in the 10 mA to 50 mA ranges, see “SCRs” section of this catalog.
Features
• RoHS Compliant
• Electrically-isolated TO-220 package
• High voltage capability — up to 600 V
• High surge capability — up to 100 A
• Glass-passivated chip
Compak Features
• Surface mount package — 0.8 A series
• New small-profile three-leaded Compak package
• Four gate sensitivities available
• Packaged in embossed carrier tape with 2,500 devices per reel
• Can replace SOT-223
S6010DS2产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    S6010DS2
  • 制造商
    LITTELFUSE
  • 制造商全称
  • 功能描述
    Sensitive SCRs(0.8 A to 10 A)