位置:CG5600MS > CG5600MS详情
CG5600MS中文资料
厂家型号
CG5600MS
文件大小
938.25Kbytes
页面数量
5
功能描述
Gas Discharge Tubes CG5 and SL0902A Series
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
LITTELFUSE
CG5600MS数据手册规格书PDF详情
Description
Littelfuse Broadband Optimized™ SL0902A Series offers
high surge ratings in a miniature package. Special design
features provide high levels of protection against fast
rising transients in the 100V/μs to 1kV/μs range usually
caused by lightning disturbances. Low insertion loss is
perfectly suited to broadband equipment applications.
The capacitance does not vary with voltage, and will
not cause operational problems with ADSL2+, where
capacitance variation across Tip and Ring is undesirable.
These devices are extremely robust and are able to
divert a 2500A pulse without destruction. For AC
Power Cross of long duration, overcurrent protection is
recommended.
Littelfuse CG5 MS mini surge arresters are specifically
designed for protection of electrical and communication
equipment against over voltage transients in surface
mount assembly applications. This series offers the
most cutting edge protection using non-radioactive
elements.
Features
• RoHS compliant and
Lead-free
• GHz working
frequency
• Excellent stability on
multiple pulse duty
cycle
• Excellent response to
fast rising transients.
• Ultra Low Insertion
Loss
• 5KA surge capability
tested with 8/20μS
pulse as defined by
IEC 61000-4-5, 2nd
edition
• Ultra small devices
offered in a variety of
mounting lead forms
• Non-Radioactive
• Low capacitance
(<1pF)
• Voltage Ranges 90V to
600V