位置:LT1963AEST-3.3 > LT1963AEST-3.3详情
LT1963AEST-3.3中文资料
厂家型号
LT1963AEST-3.3
文件大小
554.89Kbytes
页面数量
28
功能描述
1.5A, Low Noise, Fast Transient Response LDO Regulators
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-3
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二
生产厂商
LINEAR
LT1963AEST-3.3数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The LT® 1963A series are low dropout regulators optimized for fast transient response. The devices are capable of supplying 1.5A of output current with a dropout voltage of 340mV. Operating quiescent current is 1mA, dropping to
FEATURES
Optimized for Fast Transient Response
Output Current: 1.5A
Dropout Voltage: 340mV
Low Noise: 40μVRMS(10Hz to 100kHz)
1mA Quiescent Current
No Protection Diodes Needed
Controlled Quiescent Current in Dropout
Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
Adjustable Output from 1.21V to 20V
< 1μA Quiescent Current in Shutdown
Stable with 10μF Output Capacitor
Stable with Ceramic Capacitors
Reverse Battery Protection
No Reverse Current
Thermal Limiting
5-Lead TO-220, DD, 3-Lead SOT-223 and 8-Lead SO Packages
LT1963AEST-3.3产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LT1963AEST-3.3
  • 功能描述
    IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-3
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> PMIC - 稳压器 - 线性
  • 系列
  • 标准包装
    800
  • 系列
  • 稳压器拓扑结构
    正,固定式
  • 输出电压
    2.5V
  • 输入电压
    最高 16V 电压 -
  • 压降(标准)
    0.7V @ 4A
  • 稳压器数量
    1 电流 -
  • 输出
    4A 电流 -
  • 限制(最小)
    4.2A
  • 工作温度
    0°C ~ 125°C