位置:首页 > IC中文资料 > LF27ABDT
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
LF27ABDT
VERY LOW DROP VOLTAGE REGULATORS WITH INHIBIT
DESCRIPTION The LF00 series are very Low Drop regulators available in PENTAWATT, TO-220, ISOWATT220, DPAK and PPAK package and in a wide range of output voltages. The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applica
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF27ABDT
文件:598.01 Kbytes Page:46 Pages
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF27ABDT
文件:649.57 Kbytes Page:34 Pages
LF27ABDT
封装/外壳:TO-252-3,DPak(2 引线 + 接片),SC-63 包装:带盒(TB) 描述:IC REG LINEAR 2.7V 500MA DPAK 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
LF27ABDT
LF27ABDT
IC REG LINEAR 2.7V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 2.7V 500MA DPAK
LF27ABDT产品属性
  • 类型
    描述
  • 输出类型:
    固定
  • 稳压器数:
    1
  • 电压 - 输入(最大值):
    16V
  • 电压 - 输出(最小值/固定):
    2.7V
  • 压降(最大值):
    0.7V @ 500mA
  • 电流 - 输出:
    500mA
  • 电流 - 静态(Iq):
    1mA
  • 电流 - 电源(最大值):
    12mA
  • PSRR:
    82dB ~ 65dB(120Hz ~ 10kHz)
  • 保护功能:
    过流,超温
  • 工作温度:
    -40°C ~ 125°C