位置:首页 > IC中文资料第376页 > LD1086V80
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
LD1086V80
1.5A LOW DROP FIXED AND ADJUSTABLE POSITIVE VOLTAGE REGULATORS
Description The LD1086 is a low drop voltage regulator capable of providing up to 1.5 A of output current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2 V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1086 is pin-to-pin compatible with older 3-terminal adjustable regulators, but has
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LD1086V80
1.5A Low drop positive voltage regulator adjustable and fixed
Description The LD1086 is a LOW DROP voltage regulator able to provide up to 1.5A of output current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1086 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has be
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LD1086V80
封装/外壳:TO-220-3 包装:卷带(TR) 描述:IC REG LINEAR 8V 1.5A TO220AB 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
LD1086V80
LD1086V80产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LD1086V80
  • 功能描述
    低压差稳压器 - LDO 8.0V 1.5A Positive
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 最大输入电压
    36 V
  • 输出电压
    1.4 V to 20.5 V
  • 回动电压(最大值)
    307 mV
  • 输出电流
    1 A
  • 负载调节
    0.3 %
  • 输出类型
    Fixed
  • 最大工作温度
    + 125 C
  • 安装风格
    SMD/SMT
  • 封装/箱体
    VQFN-20
更新时间:2026-5-14 16:30:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ST
25+
TO-220
2987
只售原装自家现货!诚信经营!欢迎来电!
ST
TO-220
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!