位置:C771U103KZWDCA7301 > C771U103KZWDCA7301详情
C771U103KZWDCA7301中文资料
厂家型号
C771U103KZWDCA7301
文件大小
1120.8Kbytes
页面数量
16
功能描述
Radial Leaded Ceramic Disc Capacitors
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
简称
KEMET基美
生产厂商
KEMET Corporation
中文名称
官网
C771U103KZWDCA7301数据手册规格书PDF详情
Overview
KEMET’s C700 encapsulated radial leaded ceramic disc
capacitors are specifically designed for interferencesuppression
AC line filtering applications. Having
internationally recognized safety certifications, these
capacitors are well-suited for applications that require
keeping potentially disruptive or damaging line transients
and EMI out of susceptible equipment. They are also an
ideal solution when needing to suppress line disturbances
at the source.
Safety Certified Capacitors are classified as either X and/or
Y capacitors. Class X capacitors are primarily used in lineto-
line (across-the-line) applications. In this application,
there is no danger of electric shock to humans should the
capacitor fail, but could result in a risk of fire. The class Y
capacitor is primarily used in line-to-ground (line by-pass)
applications. In this application, failure of the capacitor
could lead to danger of electric shock.
With a working voltage of 440/400 VAC in line-to-line
(Class X) and 300/250 VAC in line-to-ground (Class Y)
applications, these safety capacitors meet the impulse test
criteria outlined in IEC Standard 60384. Meeting subclass X1
and Y2 requirements, these devices are certified to withstand
impulses up to 4 KV (X1) and 5 KV (Y2) respectively. These
encapsulated devices also meet the flame test requirements
outlined in UL Standard 94 V-0.
Benefits
• Safety standard recognized (IEC 60384-14)
• Reliable operation up to 125°C
• Class X1 440/400 VAC/Y2 300/250 VAC
• 5.0 mm, 7.5 mm, 10 mm, and 12.5mm lead spacing
• Lead(Pb)-free and RoHS Compliant
• Halogen-free
• Capacitance offerings ranging from 100 pF up to 10 nF
• Available capacitance tolerances of ±5, ±10, and ±20
• High-reliability
• Preformed (crimped) or straight lead configurations
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• Encapsulation meets flammability standard UL 94 V-0