位置:首页 > IC中文资料第1249页 > KD1083V18
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
KD1083V18
7.5A LOW DROP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR ADJUSTABLE AND FIXED
DESCRIPTION The KD1083 is a low drop linear voltage regulator, proposed both in adjustable and fixed version and designed for use in applications requiring output currents up to 7.5A. Dropout voltage is guaranteed not to exceed 1.4V at maximum output current while it decreases at lighter loads. T
STMICROELECTRONICS
意法半导体
KD1083V18产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    KD1083V18
  • 功能描述
    低压差稳压器 - LDO 1.8V 7.5A Positive
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 最大输入电压
    36 V
  • 输出电压
    1.4 V to 20.5 V
  • 回动电压(最大值)
    307 mV
  • 输出电流
    1 A
  • 负载调节
    0.3 %
  • 输出类型
    Fixed
  • 最大工作温度
    + 125 C
  • 安装风格
    SMD/SMT
  • 封装/箱体
    VQFN-20
更新时间:2026-5-13 17:38:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ST
25+
TO-263
20000
原装,请咨询
ST
TO263-2.5
绝对原装正品现货,全新深圳原装进口现货
23+
TO-263
正规渠道,只有原装!
23+
SOT-263
原厂授权一级代理,专业海外优势订货,价格优势、品种
26+
只有原装 可配单
SOT263
专业经营各种场效应管、三极管、IGBT、可控硅、稳压IC
25+
原装
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价