位置:ISL28006FH20Z-T7 > ISL28006FH20Z-T7详情
ISL28006FH20Z-T7中文资料
厂家型号
ISL28006FH20Z-T7
文件大小
1302.89Kbytes
页面数量
26
功能描述
Micropower, Rail to Rail Input Current Sense Amplifier with Voltage Output
放大器 IC 开发工具 ISL28006FH20Z MICRO PWR CUR SENSE AMP W/
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
INTERSIL
ISL28006FH20Z-T7数据手册规格书PDF详情
The ISL28006 is a micropower, uni-directional high-side and
low-side current sense amplifier featuring a proprietary
rail-to-rail input current sensing amplifier. The ISL28006 is
ideal for high-side current sense applications where the sense
voltage is usually much higher than the amplifier supply
voltage. The device can be used to sense voltages as high as
28V when operating from a supply voltage as low as 2.7V. The
micropower ISL28006 consumes only 50µA of supply current
when operating from a 2.7V to 28V supply.
The ISL28006 features a common-mode input voltage range
from 0V to 28V. The proprietary architecture extends the input
voltage sensing range down to 0V, making it an excellent
choice for low-side ground sensing applications. The benefit of
this architecture is that a high degree of total output accuracy
is maintained over the entire 0V to 28V common mode input
voltage range.
The ISL28006 is available in fixed (100V/V, 50V/V, 20V/V and
Adjustable) gains in the space saving 5 Ld SOT-23 package
and the 6 Ld SOT-23 package for the adjustable gain part. The
parts operate over the extended temperature range from
-40°C to +125°C.
Features
• Low Power Consumption. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50µA, Typ
• Supply Range . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2.7V to 28V
• Wide Common Mode Input. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0V to 28V