位置:CRCW06038K20FK > CRCW06038K20FK详情
CRCW06038K20FK中文资料
厂家型号
CRCW06038K20FK
文件大小
2301.84Kbytes
页面数量
20
功能描述
Single-channel isolated gate driver IC with adjustable DESAT and soft-off
厚膜电阻器 - SMD 1/10watt 8.2Kohms 1%
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
INFINEON
CRCW06038K20FK数据手册规格书PDF详情
Features
• 600 V, 650 V, 900 V, and 1200 V IGBTs, SiC and Si MOSFETs
• 40 V absolute maximum output supply voltage
• ±3 A, ±6 A, and ±9 A typical sinking and sourcing peak output current
• Separate source and sink outputs for hard switching and with active Miller clamp/clamp driver
• Adjustment pins for parameter configuration from input side
with resistor at ADJB pin
• Adjustable IGBT soft turn-off after desaturation detection with resistor at ADJA pin
• Tight IC-to-IC propagation delay matching (tPDD,max = 30 ns)
• Undervoltage lockout protection with hysteresis for input and output side with active shut-down
• High common-mode transient immunity CMTI = 200 kV/μs
• Small space-saving DSO-16 fine-pitch package with large creepage distance (>8 mm)
• Safety certification
- UL 1577 recognized (planned) with VISO,test = 6840 V (rms) for 1 s, VISO = 5700 V (rms) for 60 s
- IEC 60747-17/VDE 0884-11 approval (planned) with VIORM = 1.4 kV (peak, reinforced)
• Evaluation board available EVAL-1ED3491MX12M
Potential applications
• Industrial motor drives - compact, standard, premium, servo drives
• Solar inverters
• UPS systems
• Welding
• Commercial and agricultural vehicles (CAV)
• Commercial air-conditioning (CAC)
• High-voltage isolated DC-DC converters
• Isolated switch mode power supplies (SMPS)
CRCW06038K20FK产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    CRCW06038K20FK
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Bourns
  • 电阻
    1.5 Ohms
  • 容差
    1 %
  • 功率额定值
    25 W
  • 电压额定值
    250 V 外壳代码 -