位置:首页 > IC中文资料 > IDW100E60
IDW100E60价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
IDW100E60
丝印代码:D100E60;Fast Switching EmCon Diode
Features: • 600 V EmCon technology • Fast recovery • Soft switching • Low reverse recovery charge • Low forward voltage • 175 °C junction operating temperature • Easy paralleling • Pb-free lead plating; RoHS compliant • Complete product spectrum and PSpice Models: http://www.infineon.com
INFINEON
英飞凌
IDW100E60
丝印代码:D100E60;Fast Switching Emitter Controlled Diode
Features:  600V Emitter Controlled technology  Fast recovery  Soft switching  Low reverse recovery charge  Low forward voltage  175°C junction operating temperature  Easy paralleling  Pb-free lead plating; RoHS compliant  Complete product spectrum and PSpice Models: http://www.in
INFINEON
英飞凌
IDW100E60
Fast Switching EmCon Diode
ISC
无锡固电
IDW100E60
采用 TO-247 封装的 600 V 硅功率二极管
The 600 V, 100 A emitter controlled silicon power diode in a TO-247 package has been primarily designed for motor drive applications up to 30kHz. • Lowest VFvalues\n• Softest diodes available on the market\n• Tj(max)of 175°C\n• Qualified according to JEDEC Standard\n• Cooler packages and higher efficiency\n• Excellent EMI behavior\n• Excellent trade- off between cost and performance\n• Low conduction losses\n• Easy paralleling\n\n优势:;
IDW100E60
Fast Switching EmCon Diode
文件:165.44 Kbytes Page:6 Pages
Fast Switching Emitter Controlled Diode
文件:303.12 Kbytes Page:7 Pages
封装/外壳:TO-247-3 包装:管件 描述:DIODE GEN PURP 600V 150A TO247-3 分立半导体产品 二极管 - 整流器 - 单
IDW100E60产品属性
  • 类型
    描述
  • Product Status:
    active and preferred
  • Package name:
    PG-TO247-3
  • Green:
    yes
  • Halogen-free:
    undefined
  • Voltage Class max:
    600 V
  • Configuration:
    Single
  • IF max:
    150 A
  • IF:
    100 A
  • I(FSM) max:
    400 A
  • VF max:
    1.65 V
  • VF:
    1.65 V
  • IR max:
    40 µA
  • Qrr:
    3.6 nC
  • trr:
    120 ns
  • Ptot max:
    375 W
  • RthJC max:
    0.4 K/W
  • Operating Temperature min:
    -55 °C
  • Operating Temperature max:
    175 °C