位置:LM1117F-1.8V > LM1117F-1.8V详情
LM1117F-1.8V中文资料
厂家型号
LM1117F-1.8V
文件大小
385.01Kbytes
页面数量
12
功能描述
1A L.D.O VOLTAGE REGULATOR Output Current up to 1 A
数据手册
下载地址一下载地址二
简称
HTC泰进
生产厂商
HTC Korea TAEJIN Technology Co.,LTD
中文名称
韩国泰进技术股份有限公司官网
LM1117F-1.8V数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The LM1117 is a low power positive-voltage regulator designed to meet 1A output current and comply with SCSI-II specifications with a fixed output voltage of 2.85V. This device is an excellent choice for use in battery-powered applications, as active terminators for the SCSI bus, and portable computers. The LM1117 features very low quiescent current and very low dropout voltage of 1V at a full loadand lower as output current decreases. LM1117 is available as an adjustable or fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, and 5.0V output voltages.
FEATURES
● Output Current up to 1 A
● Low Dropout Voltage ( 1.2V at 1A Output Current )
● Three Terminal Adjustable(ADJ) or Fixed 1.2V,1.5V, 1.8V, 2.5V,2.85V, 3.3V, 5.0V
● Line Regulaion typically at 0.1 max
● Load Regulaion typically at 0.2 max
● Internal Current and Terminal Protection
● Maximum Input Voltage - 15V
● Surface Mount Package SOT-223, TO-252, SOT-89
● 100 Thermal Limit Burn-In
LM1117F-1.8V产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LM1117F-1.8V
  • 制造商
    HTC
  • 制造商全称
    HTC Korea TAEJIN Technology Co.
  • 功能描述