位置:HI-8591CRMF-40 > HI-8591CRMF-40详情
HI-8591CRMF-40中文资料
厂家型号
HI-8591CRMF-40
文件大小
137.33Kbytes
页面数量
7
功能描述
ARINC 429 LINE RECEIVER
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
HOLTIC
HI-8591CRMF-40数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The HI-8591 is an ARINC 429 bus interface receiver designed to operate from a single 3.3 V or 5 V supply. The part is designed with high-impedance inputs to minimize bus loading, and has an exceptional input common-mode performance in excess of +/- 30V, making it immune to ground offsets around the aircraft. The RINA and RINB inputs of the standard HI-8591 may be connected directly to the ARINC 429 bus. To enable external lightning protection circuitry to be added, the HI-8591-40 variant is available. The HI-8591-40 requires only the addition of external 40 K , ¼ watt resistors in series with RINA and RINB to allow the part to meet the lightning protection requirements of DO-160D level 3.
FEATURES
ARINC 429 line receiver interface in a small outline package
3.3V single rail supply voltage
+/-30 V common-mode performance
>140 KOhm input impedance
Lightning protection simplified with the ability to add 40 KOhm external series resistors