位置:CD4016BC > CD4016BC详情
CD4016BC中文资料
厂家型号
CD4016BC
文件大小
93.97Kbytes
页面数量
9
功能描述
Quad Bilateral Switch
模拟开关 IC Qd Bilateral Switch
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
FAIRCHILD
CD4016BC数据手册规格书PDF详情
General Description
Features
■ Wide supply voltage range: 3V to 15V
■ Wide range of digital and analog switching: ±7.5 VPEAK
■ “ON” resistance for 15V operation: 400Ω (typ.)
■ Matched “ON” resistance over 15V signal input:
∆RON = 10Ω (typ.)
■ High degree of linearity:
0.4 distortion (typ.)
@ fIS = 1 kHz, VIS = 5 Vp-p,
VDD−VSS = 10V, RL = 10 kΩ
■ Extremely low “OFF” switch leakage:
0.1 nA (typ.)
@ VDD − VSS = 10V
TA = 25°C
■ Extremely high control input impedance: 1012Ω (typ.)
■ Low crosstalk between switches:
−50 dB (typ.)
@ fIS = 0.9 MHz, RL = 1 kΩ
■ Frequency response, switch “ON”: 40 MHz (typ.)
Applications
• Analog signal switching/multiplexing
Signal gating
Squelch control
Chopper
Modulator/Demodulator
Commutating switch
• Digital signal switching/multiplexing
• CMOS logic implementation
• Analog-to-digital/digital-to-analog conversion
• Digital control of frequency, impedance, phase, and analog-signal gain
CD4016BC产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    CD4016BC
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 开关数量
    2
  • 开关配置
    SPDT
  • 开启电阻(最大值)
    0.1 Ohms
  • 工作电源电压
    2.7 V to 4.5 V