位置:L1117T-3.3 > L1117T-3.3详情
L1117T-3.3中文资料
厂家型号
L1117T-3.3
文件大小
101.71Kbytes
页面数量
10
功能描述
1A Fixed and Adjustable Low Dropout Linear Regulator (LDO)
数据手册
下载地址一下载地址二
生产厂商
ETC1
L1117T-3.3数据手册规格书PDF详情
[NIKO-SEM]
GENERAL DESCRIPTION
The L1117 Series are positive and low dropout three-terminal voltage regulators with 1A output current capability. These devices are designed for use in low voltage applications that offers lower dropout voltage and faster transient response.
On-Chips trimming the reference voltage to 2 and features the low dropout of maximum 1.45 volts.
FEATURES
● Fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V or adjustable output voltage
● Low dropout voltage: 1.2V typical at up to 1A
● Low ground current
● Fast transient response
● Current & thermal limiting
● Line regulation: 0.5 typical
● Load regulation: 0.5 typical
● SOT-223, TO-220, TO-252, TO-263 package
APPLICATIONS
● 2.85V active SCSI terminators
● 8-15V to 5V linear regulators
● 5V to 2.5V or 3.3V linear regulators
● Low voltage micro-controllers
● Battery Chargers
● Motherboard clock supplies
● Post regulator for switching supplies
● Micro-controllers
L1117T-3.3产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    L1117T-3.3
  • 功能描述
更新时间:2026-5-13 12:00:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
NIKO
2016+
TO-220
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!