位置:首页 > IC中文资料 > BA15DD0WT
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
BA15DD0WT
2A/1A Fixed OutputLDORegulators With ShutdownSwicth
General Description Standard Fixed Output LDO Regulators are low-saturation regulators, available for output s up to 2A / 1A. ROHM has a wide output voltage range and package lineup with and without shutdown switches. This IC has a built-in over-current protection circuit that prevents the dest
ROHM
罗姆
BA15DD0WT
2A/1A Fixed Output LDO Regulators
ROHM
罗姆
BA15DD0WT
2A Fixed Output LDO Regulators with Shutdown Switch
ROHM的标准LDO稳压器系列能够适应正在追求小型化、节能化的各种机器及结构形式越来越多种多样的电源装置。标准LDO稳压器系列是可提供2A/1A/0.3A输出电流的低饱和型稳压器。系列中包括有多种输出电压、不同封装形式及有无停机SW等许多个型号的产品。本IC内置有防止输出短路等原因损毁IC的过流保护电路、防止过负荷状态等产生的热破坏IC的过热保护电路,以及使IC免受电源线上发生的电涌等冲击的过压保护电路。 •最大输出电流2A\n•±1%高精度出力電圧\n•PNP输出低饱和型;
BA15DD0WT
Low-saturation regulators, available for output s up to 2A/1A.
文件:493.08 Kbytes Page:23 Pages
BA15DD0WT
封装/外壳:TO-220-5 整包 包装:卷带(TR)剪切带(CT)Digi-Reel® 得捷定制卷带 描述:IC REG LINEAR 1.5V 2A TO220FP-5 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
BA15DD0WT
BA15DD0WT
丝印代码:15DD0W;2A Low Dropout Voltage Regulator with Shut Down Switch
文件:402.55 Kbytes Page:6 Pages
BA15DD0WT
Standard Fixed Output LDO Regulators
文件:328.58 Kbytes Page:12 Pages
丝印代码:15DD0;2A Low Dropout Voltage Regulator
文件:388.63 Kbytes Page:6 Pages
BA15DD0WT产品属性
  • 类型
    描述
  • 封装:
    TO220FP-5
  • 包装数量:
    500
  • 最小独立包装数量:
    50
  • 包装形态:
    Tube
  • RoHS:
    Yes
  • Breakdown Voltage(Max.)[V]:
    35
  • ch:
    1
  • Vin(Min.)[V]:
    3
  • Vin(Max.)[V]:
    25
  • Vout (Typ.) [V]:
    1.5
  • Vout Precision:
    ±1.0
  • Iout(Max.)[A]:
    2
  • Circuit Current[mA]:
    0.9
  • Shutdown Function:
    Yes
  • Thermal Shut-down:
  • Over Current Protection:
  • Over Voltage Protection:
  • Discharge Function:
    No
  • Soft Start:
    No
  • I/O Voltage Difference (Typ.)[V]:
    0.45(Io=2A)
  • Ripple Rejection [dB]:
    55
  • Load Regulation[mV]:
    50(Io=0A to 2A)
  • Input Capacitor[µF]:
    0.33
  • Output Capacitor[µF]:
    22
  • Operating Temperature (Min.)[°C]:
    -40
  • Operating Temperature (Max.)[°C]:
    125
  • Package Size:
    10x17 (t=4.7)
更新时间:2026-5-13 22:30:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
24+
SOT-252
80000
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增