位置:AX3001-12S > AX3001-12S详情
AX3001-12S中文资料
厂家型号
AX3001-12S
文件大小
647.88Kbytes
页面数量
12
功能描述
150KHz, 2A PWM Buck DC/DC Converter
数据手册
下载地址一下载地址二
生产厂商
AXELITE
AX3001-12S数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The AX3001 series are monolithic IC designed for a step down DC/DC converter, and own the ability of driving a 2A load without additional transistor. It saves board space. The external shutdown f unction can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control having good line and load regulation without external design. Regarding protected function, thermal shutdown is to prevent over tempe rature operating from damage, and current limit is against over current operating of the output switch. If current limit function occurs and VFB is down below 0.5V, the switching frequency will be reduced. The AX3001 series operates at a switching frequency of 150KHz thus allow smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. The output version included fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. The chips are available in a standard 8-lead SOP package.
 FEATURES
- Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version.
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 19.5V.
- 150KHz fixed switching frequency.
- Voltage mode non synchronous PWM control.
- Thermal shutdown and current limit protection.
- ON/OFF shutdown control input.
- Short Circuit Protect (SCP).
- Operating voltage can be up to 22V.
- Output load current: 2A.