位置:ATMEGA8535-16MI > ATMEGA8535-16MI详情
ATMEGA8535-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA8535-16MI
文件大小
2588.69Kbytes
页面数量
321
功能描述
8-bit Microcontrolle with 8K Bytes In-System Programmable Flash
8位微控制器 -MCU AVR 8K FLASH 512B SRAM 512B EE
ATMEL
ATMEGA8535-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 8K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
8 Single-ended Channels
7 Differential Channels for TQFP Package Only
2 Differential Channels with Programmable Gain at 1x, 10x, or 200x for TQFP
Package Only
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby
and Extended Standby
• I/O and Packages
– 32 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, 44-lead PLCC, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V for ATmega8535L
– 4.5 - 5.5V for ATmega8535
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega8535L
– 0 - 16 MHz for ATmega8535
ATMEGA8535-16MI产品属性
  • 型号
    ATMEGA8535-16MI
  • 功能描述
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-14 14:08:00
23+
44-QFN
23+
44-VFQFN
主营:汽车电子,停产物料,军工IC
专注军工、汽车、医疗、工业等方案配套一站式服务
17+
100%原装正品现货