位置:ATMEGA8515-16MI > ATMEGA8515-16MI详情
ATMEGA8515-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA8515-16MI
文件大小
2061.31Kbytes
页面数量
254
功能描述
8-bit AVR Microcontroller with 8K Bytes In-System Programmable Flash
8位微控制器 -MCU AVR 8K FLASH 512B EE SPI/UART/TWI 5V
ATMEL
ATMEGA8515-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 8K Bytes of In-System Self-programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes Internal SRAM
– Up to 64K Bytes Optional External Memory Space
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Three PWM Channels
– Three Sleep Modes: Idle, Power-down and Standby
• I/O and Packages
– 35 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, 44-lead PLCC, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V for ATmega8515L
– 4.5 - 5.5V for ATmega8515
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega8515L
– 0 - 16 MHz for ATmega8515
ATMEGA8515-16MI产品属性
  • 型号
    ATMEGA8515-16MI
  • 功能描述
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-14 16:49:00
23+
44-VFQFN
QFN
原装正品支持实单
23+
QFN
专注配单,只做原装进口现货
17+
100%原装正品现货