位置:ATMEGA8-16MI > ATMEGA8-16MI详情
ATMEGA8-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA8-16MI
文件大小
5540.94Kbytes
页面数量
303
功能描述
8-bit AVR with 8K Bytes In-System Programmable Flash
8位微控制器 -MCU AVR 8K FLASH 512B EE 1K SRAM ADC
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
ATMEGA8-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High-performance, Low-power Atmel®AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
– 32 × 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16MIPS Throughput at 16MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 8Kbytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 512Bytes EEPROM
– 1Kbyte Internal SRAM
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler, one Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Three PWM Channels
– 8-channel ADC in TQFP and QFN/MLF package
Eight Channels 10-bit Accuracy
– 6-channel ADC in PDIP package
Six Channels 10-bit Accuracy
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and
Standby
• I/O and Packages
– 23 Programmable I/O Lines
– 28-lead PDIP, 32-lead TQFP, and 32-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7V - 5.5V (ATmega8L)
– 4.5V - 5.5V (ATmega8)
• Speed Grades
– 0 - 8MHz (ATmega8L)
– 0 - 16MHz (ATmega8)
• Power Consumption at 4Mhz, 3V, 25C
– Active: 3.6mA
– Idle Mode: 1.0mA
– Power-down Mode: 0.5µA
ATMEGA8-16MI产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    ATMEGA8-16MI
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Silicon Labs
  • 核心
    8051
  • 处理器系列
    C8051F39x
  • 数据总线宽度
    8 bit
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 程序存储器大小
    16 KB 数据 RAM
  • 大小
    1 KB 片上
  • ADC
    Yes
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V
  • 工作温度范围
    - 40 C to + 105 C
  • 封装/箱体
    QFN-20
  • 安装风格
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-14 21:34:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Atmel
23+
32-VFQFN
主营:汽车电子,停产物料,军工IC
22+
MLF32
原装正品支持实单
26+
DIP
一级总代理商原厂原装大批量现货 一站式服务
23+
NA
正纳10年以上分销经验原装进口正品做服务做口碑有支持
25+
原厂原封装
百分百原装正品 真实公司现货库存 本公司只做原装 可
22+
QFN
原装现货库存.价格优势!!
24+
SMD
100%原装进口现货,欢迎来电咨询
24+
QFN
原装进口现货
17+
100%原装正品现货