位置:ATMEGA329V-16MI > ATMEGA329V-16MI详情
ATMEGA329V-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA329V-16MI
文件大小
3401.74Kbytes
页面数量
375
功能描述
8-bit Microcontroller with In-System Programmable Flash
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
ATMEGA329V-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– In-System Self-programmable Flash Program Memory
• 32K Bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 64K Bytes (ATmega649/ATmega6490)
– EEPROM
• 1K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 2K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Internal SRAM
• 2K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 4K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/ 100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver (ATmega329/ATmega649)
– 4 x 40 Segment LCD Driver (ATmega3290/ATmega6490)
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 53/68 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF, and 100-lead TQFP
• Speed Grade:
– ATmega329V/ATmega3290V/ATmega649V/ATmega6490V:
– 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega329/3290/649/6490:
– 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 350 µA
• 32 kHz, 1.8V: 20 µA (including Oscillator)
• 32 kHz, 1.8V: 40 µA (including Oscillator and LCD)
– Power-down Mode:
• 100 nA at 1.8V