位置:ATMEGA329-16MI > ATMEGA329-16MI详情
ATMEGA329-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA329-16MI
文件大小
329.41Kbytes
页面数量
28
功能描述
8-bit Microcontroller with In-System Programmable Flash
8位微控制器 -MCU AVR 32K FLASH 1K EE 2K SRAM LCD ADC
ATMEL
ATMEGA329-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• Non-volatile Program and Data Memories
– In-System Self-Programmable Flash, Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
32K bytes (ATmega329/ATmega3290)
64K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– EEPROM, Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
1K bytes (ATmega329/ATmega3290)
2K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Internal SRAM
2K bytes (ATmega329/ATmega3290)
4K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver (ATmega329/ATmega649)
– 4 x 40 Segment LCD Driver (ATmega3290/ATmega6490)
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 53/68 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF, and 100-lead TQFP
• Speed Grade:
– ATmega329V/ATmega3290V/ATmega649V/ATmega6490V:
0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega329/3290/649/6490:
0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
1 MHz, 1.8V: 350 µA
32 kHz, 1.8V: 20 µA (including Oscillator)
32 kHz, 1.8V: 40 µA (including Oscillator and LCD)
– Power-down Mode:
100 nA at 1.8V
ATMEGA329-16MI产品属性
  • 型号
    ATMEGA329-16MI
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Silicon Labs
  • 核心
    8051
  • 处理器系列
    C8051F39x
  • 数据总线宽度
    8 bit
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 程序存储器大小
    16 KB 数据 RAM
  • 大小
    1 KB 片上
  • ADC
    Yes
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V