位置:ATMEGA165-16MI > ATMEGA165-16MI详情
ATMEGA165-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA165-16MI
文件大小
169.98Kbytes
页面数量
19
功能描述
8-bit Microcontroller with 16K Bytes In-System Programmable Flash
IC AVR MCU 16K 16MHZ 64-QFN
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
ATMEGA165-16MI数据手册规格书PDF详情
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• Non-volatile Program and Data Memories
– 16K bytes of In-System Self-Programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– 512 bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1K byte Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Po°wer-down, and
Standby
• I/O and Packages
– 53 Programmable I/O Lines2573GS
– 64-lead TQFP and 64-pad QFN/MLF
• Speed Grade:
– ATmega165V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega165: 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
1 MHz, 1.8V: 350µA
32 kHz, 1.8V: 20µA (including Oscillator)
– Power-down Mode:
0.1µA at 1.8V
ATMEGA165-16MI产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    ATMEGA165-16MI
  • 功能描述
    IC AVR MCU 16K 16MHZ 64-QFN
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 嵌入式 - 微控制器,
  • 系列
    AVR® ATmega
  • 标准包装
    1,500
  • 系列
    AVR® ATtiny
  • 核心处理器
    AVR
  • 芯体尺寸
    8-位
  • 速度
    16MHz
  • 连通性
    I²C,LIN,SPI,UART/USART,USI
  • 外围设备
    欠压检测/复位,POR,PWM,温度传感器,WDT
  • 输入/输出数
    16
  • 程序存储器容量
    8KB(4K x 16)
  • 程序存储器类型
    闪存 EEPROM
  • 大小
    512 x 8 RAM
  • 容量
    512 x 8 电压 -
  • 电源(Vcc/Vdd)
    2.7 V ~ 5.5 V
  • 数据转换器
    A/D 11x10b
  • 振荡器型
    内部
  • 工作温度
    -40°C ~ 125°C
  • 封装/外壳
    20-SOIC(0.295,7.50mm 宽)
  • 包装
    带卷(TR)
更新时间:2026-5-14 16:10:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ATMEL
24+
QFN
专业分销!只做原装现货价优一手货源
23+
64-VFQFN
TQFP64
恒科翔业代理原装现货支持商城下单
25+
封装
源自原厂成本,高价回收工厂呆滞
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价