位置:ATMEGA128-16MI > ATMEGA128-16MI详情
ATMEGA128-16MI中文资料
厂家型号
ATMEGA128-16MI
文件大小
317.59Kbytes
页面数量
31
功能描述
8-bit Microcontroller with 128K Bytes In-System Programmable Flash
8位微控制器 -MCU AVR 128K FLSH 4K EE SPI/UART/TWI ADC
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
ATMEGA128-16MI数据手册规格书PDF详情
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 133 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers + Peripheral Control Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 128K Bytes of In-System Reprogrammable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– 4K Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 4K Bytes Internal SRAM
– Up to 64K Bytes Optional External Memory Space
– Programming Lock for Software Security
– SPI Interface for In-System Programming
• JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– Two Expanded 16-bit Timer/Counters with Separate Prescaler, Compare Mode and
Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Two 8-bit PWM Channels
– 6 PWM Channels with Programmable Resolution from 2 to 16 Bits
– Output Compare Modulator
– 8-channel, 10-bit ADC
8 Single-ended Channels
7 Differential Channels
2 Differential Channels with Programmable Gain at 1x, 10x, or 200x
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Dual Programmable Serial USARTs
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby,
and Extended Standby
– Software Selectable Clock Frequency
– ATmega103 Compatibility Mode Selected by a Fuse
– Global Pull-up Disable
• I/O and Packages
– 53 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP and 64-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V for ATmega128L
– 4.5 - 5.5V for ATmega128
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega128L
– 0 - 16 MHz for ATmega128
ATMEGA128-16MI产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    ATMEGA128-16MI
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Silicon Labs
  • 核心
    8051
  • 处理器系列
    C8051F39x
  • 数据总线宽度
    8 bit
  • 最大时钟频率
    50 MHz
  • 程序存储器大小
    16 KB 数据 RAM
  • 大小
    1 KB 片上
  • ADC
    Yes
  • 工作电源电压
    1.8 V to 3.6 V
  • 工作温度范围
    - 40 C to + 105 C
  • 封装/箱体
    QFN-20
  • 安装风格
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-13 17:53:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ATMEL
25+
全新原装!优势库存热卖中!
23+
QFN64
原装正品,假一罚十
QFN
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!