位置:AT29C040A-90PC > AT29C040A-90PC详情
AT29C040A-90PC中文资料
厂家型号
AT29C040A-90PC
文件大小
258.49Kbytes
页面数量
17
功能描述
4-megabit (512K x 8) 5-volt Only 256-byte Sector Flash Memory
IC FLASH 4MBIT 90NS 32DIP
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
AT29C040A-90PC数据手册规格书PDF详情
Description
The AT29C040A is a 5-volt only in-system Flash Programmable and Erasable Read Only Memory (PEROM). Its 4 megabits of memory is organized as 524,288 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS EEPROM technology, the device offers access times up to 90 ns, and a low 220 mW power dissipation. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 100 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times. The programming algorithm is compatible with other devices in Atmel’s 5-volt only Flash family.
Features
• Fast Read Access Time – 90 ns
• 5-volt Only Reprogramming
• Sector Program Operation
– Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
– 2048 Sectors (256 Bytes/Sector)
– Internal Address and Data Latches for 256 Bytes
• Internal Program Control and Timer
• Hardware and Software Data Protection
• Two 16K Bytes Boot Blocks with Lockout
• Fast Sector Program Cycle Time – 10 ms
• DATA Polling for End of Program Detection
• Low Power Dissipation
– 40 mA Active Current
– 100 µA CMOS Standby Current
• Typical Endurance > 10,000 Cycles
• Single 5V ± 10 Supply
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
AT29C040A-90PC产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AT29C040A-90PC
  • 功能描述
    IC FLASH 4MBIT 90NS 32DIP
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 存储器
  • 系列
  • 标准包装
    96
  • 系列
    - 格式 -
  • 存储器
    闪存
  • 存储器类型
    FLASH
  • 存储容量
    16M(2M x 8,1M x 16)
  • 速度
    70ns
  • 接口
    并联
  • 电源电压
    2.65 V ~ 3.6 V
  • 工作温度
    -40°C ~ 85°C