位置:AT27C512R-55JI > AT27C512R-55JI详情
AT27C512R-55JI中文资料
厂家型号
AT27C512R-55JI
文件大小
249.17Kbytes
页面数量
9
功能描述
512K 64K x 8 OTP CMOS EPROM
IC OTP 512KBIT 55NS 32PLCC
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
AT27C512R-55JI数据手册规格书PDF详情
Description
The AT27C512R is a low-power, high-performance 524,288-bit one-time programmable read-only memory (OTP EPROM) organized 64K by 8 bits. It requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any byte can be accessed in less than 45 ns, eliminating the need for speed reducing WAIT states on high-performance microprocessor systems.
Atmel’s scaled CMOS technology provides high-speed, lower active power consump tion, and significantly faster programming. Power consumption is typically only 8 mA in Active Mode and less than 10 µA in Standby.
Features
• Fast Read Access Time – 45 ns
• Low-Power CMOS Operation
– 100 µA Max Standby
– 20 mA Max Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
– 28-lead PDIP
– 32-lead PLCC
– 28-lead TSOP and SOIC
• 5V ± 10 Supply
• High-Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid Programming Algorithm – 100 µs/Byte (Typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Industrial and Automotive Temperature Ranges
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
AT27C512R-55JI产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AT27C512R-55JI
  • 功能描述
    IC OTP 512KBIT 55NS 32PLCC
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 存储器
  • 系列
  • 标准包装
    32
  • 系列
    - 格式 -
  • 存储器
    闪存
  • 存储器类型
    FLASH
  • 存储容量
    1M(128K x 8)
  • 速度
    120ns
  • 接口
    并联
  • 电源电压
    2.7 V ~ 3.6 V
  • 工作温度
    0°C ~ 70°C
  • 封装/外壳
    32-LCC(J 形引线)
  • 供应商设备封装
    32-PLCC
  • 包装
    管件
  • 其它名称
    AT49BV00112JC
更新时间:2026-5-13 16:31:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
Atmel
23+
32-PLCC
9550
专业分销产品!原装正品!价格优势!
CLCC32
25
一级代理,专注军工、汽车、医疗、工业、新能源、电力
23+
CLCC32
受权代理!全新原装现货特价热卖!
22+
25
原装现货,假一罚十
22+
公司只做原装 品质保证
AT
03+
PLCC-32
5
原装现货海量库存欢迎咨询
AT
PLCC-32
全新原装现货!自家库存!
Microchip Technology
21+
32-LCC(J 形引线)
864
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营